18 grudnia 2015

Internet - dozwolone od lat 16, czyli kolejne Unijne zakazy.

Dzisiaj jak co rano przed wyjściem do szkoły włączyłam sobie jeden z kanałów informacyjnych na platformie Youtube i właśnie wtedy usłyszałam tą nowinkę, która od co najmniej trzech dni (biorąc pod uwagę daty artykułów które przeczytałam) jest obecna w większości internetowych portali informacyjnych. Ten tydzień był dla mnie dość ciężki więc jestem trochę w tyle, ale to co usłyszałam rano... stwierdziłam, że muszę dodać komentarz od siebie oraz poinformować naszą blogerską społeczność, gdyż większości z nich dotyczy projekt nowego rozporządzenia Unijnego, a wiem, że nie wszyscy czytają (lub oglądają) newsy ze świata, chociaż ja bardziej się skupiam na tej technicznej stronie.
Ale o co konkretniej chodzi?
Unia Europejska w ramach ochrony danych osobowych, chce zakazać używania mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16 roku życia, jeśli nie posiadają one zgody rodzica, czy prawnego opiekuna. Portale takie jak Facebook, Snapchat, Twitter, Youtube, Instagram, google+, pewnie także blogger i inne podobne... nastolatkowie możecie się z nimi pożegnać, ewentualnie błagać rodziców o zgody. Nawet założenie głupiego maila czy zainstalowanie przeglądarki musi być opieczętowane zgodą dorosłego. 
Tak to wygląda w teorii, czyli wielkie straszenie. 

W praktyce istnieje już prawo mówiące o tym, że z wymienionych wyżej portali nie mogą korzystać osoby poniżej 13 lat bez zgody rodzica, jednak to prawo jest często lekceważone i sprowadza się do bezmyślnego akceptowania regulaminów. Czy tak ma być i tym razem? Nie do końca wiadomo. 
Ustawa ma być poddana do głosowania w przyszłym roku, a jeśli przejdzie, państwo będzie miało 2 lata na jej wdrążenie w życie. Więc jest jeszcze nadzieja.

Co ja o tym myślę?
Z początku, kiedy usłyszałam o rozporządzeniu, jak zazwyczaj, poddałam się manipulacji mediów pokazujących jak zdemoralizowana jest młodzież, często pod wpływem właśnie treści z internetu, jednak po chwili namysłu stwierdziłam:
Kurde! Przecież większość moich czytelników to nastolatki! Ba! Wiele dobrych blogów, które czytam są prowadzone przez osoby w wieku 13-16!
W dzisiejszych czasach życie bez internetu jest niemal niemożliwe. Nawet dzieci w podstawówce potrzebują dostępu do sieci, żeby odrobić głupią pracę domową. Sama pamiętam jak w 4 klasie mieliśmy na informatyce zadanie założenia maila - granica pewnie była wtedy taka sama, czyli 13lat, a z tego co pamiętam nie kiblowałam w podstawówce :) A to było jakieś 9 lat temu!!!
Jeśli ustawa wejdzie w życie na podobnych zasadach co teraz, czyli po prostu zaakceptuj regulamin, albo kliknij "tak mam 16 lat" to właściwie nic się nie zmieni, oprócz tego oczywiście, że nastolatkowie będą uczeni kłamania. Podobnie z resztą, gdyby zażądano pozwolenia na piśmie - kto z nas nie podrobił nigdy zwolnienia z WF albo usprawiedliwienia z wagarów? Nadejdzie fala kłamstwa i cyklu "polak potrafi", bo nie ma systemu nie do obejścia. 

Bardziej mnie martwi co z tymi, którzy mają już konta np. na bloggerze. Czy bez dostarczenia zgody rodziców zostaną one usunięte na zawsze? Przecież dla każdego blogera blog jest jak dziecko, w które wkłada masę pracy! Podobnie z młodymi prowadzącymi kanałów na YT albo nawet z kontami na Facebooku, tam przecież większość osób prowadzi coś na kształt swojego albumu czy kroniki, a może nawet ma jakąś własną stronę. 
Czy zostaną one tylko czasowo zamrożone?
Tego jeszcze nie wiadomo (lub ja nie dotarłam do tych informacji).
Wiadomo jednak, że zmiany mogą znacząco odbić się na blogosferze oraz całej społeczności internetowej. 

Z jednej strony cieszę się, iż został zauważony pewien problem, jednak znów chce się go załatwić zakazami. Podobnie jak w przypadku sklepików szkolnych. Zamiast mówić i uświadamiać, chcą nam na siłę wszystkiego zabraniać, a nie tędy droga, moim zdaniem. 
Napiszcie mi czy kiedykolwiek mieliście jakieś lekcje dotyczące bezpieczeństwa w sieci albo świadomego korzystania z internetu? Jak często o tym słyszycie? 
Ja może gdzieś kiedyś w podstawówce i na tym się skończyło. Nie wliczając oczywiście tego jak sama przeglądam blogi o technologiach, gdzie pisze o tym dużo, ale ile nastolatków interesuję się taką tematyką? Wątpię by znalazła się połowa. 
Tak jak na WDŻ-cie rok w rok katowano nas zagrożeniami narkotykami i różnymi chorobami, tak o tym w szkole (gimnazjum i technikum) nie słyszałam w ogóle.
Ja jestem stara i mnie ta ustawa nie będzie dotyczyła, jednak większości z was tak.  

Jak sądzicie czy ta ustawa wejdzie w życie? W jaki sposób będzie respektowana? Jak odbije się na życiu młodych ludzi?
Piszcie w komentarzach. 
Jeśli blog się podoba zaobserwuj, by być na bieżąco. Zapraszam też na funpage bloga. A jeśli podobał ci się tylko ten post lub inny pojedynczy pokaż mi to dając +1.
Pozdro.
~Noyn 
PS: Dzisiaj była premiara VII cześci Gwiezdnych Wojen. Był ktoś na premierze? Ja idę po weekendzie. Prawdopodobnie we wtorek. Postaram się napisać recenzję na świeżo.

Źródła (grafika):
 http://www.italiangoodnews.com/wp-content/uploads/2015/07/osservatorio-InternetOfThings.jpg
 http://pl.memgenerator.pl/mem-image/tu-mam-caly-internet-pl-ffffff
 http://g.wieszjak.polki.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/615000/fotolia_35338759_subscription_xxl.jpg

12 komentarzy:

 1. To prawda, państwo chce nałożyć na nas kolejne zakazy i tym samym po raz kolejny zmusić nas do pokazania tego, że "polak potrafi". Gdyby ta zasada weszła teraz, obowiązywałaby mnie, jednak znając całą biurokrację, jeżeli przejdzie, to za kilka lat i mnie nie obejmie. Ale zastanawia mnie to, co zrobiliby z tymi wszystkimi kontami osób poniżej 16 roku życia, które istnieją. Nie wyobrażam sobie, by mieli je usunąć, bo tak jak piszesz: blog, facebook czy instagnam dla wielu nastolatków jest jak dziecko, pozwalające rozwijać się i wyrażać siebie. Mnie samą przeraża myśl, że mój blog mógłby od tak "zniknąć". Myślę, że wprowadzenie kolejnych zakazów jest ucieczką od odpowiedzialności. Wprowadzają je po to, by, gdy w przyszłości stanie się coś złego, władze mogły powiedzieć: "Wprowadziliśmy zasadę. Dbamy o dobro dzieci i młodzieży. Nie mogliśmy nic więcej zrobić".
  Przepraszam, że moja wypowiedź jest troszkę chaotyczna, ale po tym co przeczytałam nie mogłam pozbierać myśli.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Unia ostatnimi czasy strasznie się rządzi, ale według niej marchewka to owoc więc... Ja nie jestem jej zbyt wielką entuzjastką, bo puki co sprowadza się to tylko do naszego ograniczenia w imię niby bezpieczeństwa, a w sumie to oni sami napędzają strach w ludziach.
   Taka moja opinia.
   Pozdro.

   Usuń
 2. O tym jeszcze nie słyszałam, ale pewnie odbije się to na fali drobnych protestów (choć nie na taką skale jak np. przed ACTA- tutaj będzie to głównie młodzież). Jeśli przegłosują ustawę i wejdzie ona w życie za maks. 2 lata to ja nie muszę się martwić. O ile nie skończy się na samym gadaniu...
  Szczerze, to u mnie w szkole zajęć na temat bezpieczeństwa w internecie mieliśmy z tysiąc. Teraz już tyle tego nie ma, bo za każdym razem gdy mamy wybierać temat zajęć z psychologiem stawiamy na coś innego.
  A ja zrobiłam sobie ,,drobny" spoiler z Przebudzeniem Mocy, ale co tam. Do kina nie pójdę, bo zanim dotrze ,,do mnie" to minie jeszcze jakiś miesiąc.Ale obejrzeć obejrzę, jak tylko będę mogła (Han Solo jest jedyną postacią, do której wzdychała kiedykolwiek, a patrząc na zdjęcia trzyma się całkiem nieźle).
  U mnie nowe posty ( Granica Miasta).
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem nawet czy dojdzie co protestów. Tak jak mówię, młodzi ludzie są średnio zainteresowani polityką, czy czytaniem gazet, więc niektórzy może w ogóle będą do ostatniej chwili nieświadomi.
   U mnie właśnie takich zajęć nie było wiele.
   Mnie właśnie ktoś zrobił dużego spoilera i mam ochotę gnoja zabić.
   Pozdro.

   Usuń
  2. Mam nadzieje, że to nie ja 😌

   Usuń
 3. Jeżeli ta ustawa zostanie wprowadzona, to tak czy siak większość młodych ludzi zacznie kłamać o swoim wieku lub o tych całych ,,zgodach" od rodziców. Jak niby mieliby sprawdzić czy oni tak na prawdę się zgodzili, trzeba byłoby to rozwiązać rozmową w żywe oczy, a wątpie że wysyłali by kogoś żeby zadał jedno pytanie i tyle.
  Nie dość tego odcięli by nas od dokładniejszych informacji np. do zadania domowego, bo zauważcie w internecie jest więcej informacji niż w telewizji i często również w książkach lub czasopismach, a nawet na lekcjach w szkole.
  To prawdą jest że większość nastolatków spędza swoje całe życie w internecie, ale nie wszyscy.
  Jeżeli już mają coś zmienić w internecie to usunąć wszystko co demoralizuje młodzież, niektóre kanały YT, blogi, a strony dla dorosłych jakoś zabezpieczyć.
  To chyba wszystko co sądzę o tym temacie.
  Pozdrawiam i czekam na więcej wpisów :-)

  rozdzial-po.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie właśnie trochę dziwi to, że nie zaostrzą przepisów dotyczących właśnie stron dla dorosłych. Przecież żeby się do takiej strony dostać wystarczy po prostu zaznaczyć, że ma się 18 lat, a czasem nawet coś takiego wyskoczy samo z siebie - tak jak ja ostatnio chcąc obejrzeć film na jakiejś stronie w ramach reklamy włączyła mi się strona dla dorosłych.
   Uważam, że rodzice powinni interesować się tym co dzieci robią w internecie, sęk w tym, że dla wielu jest to ekran dzięki któremu bachor nie zawraca mu czterech liter.
   Pozdro.

   Usuń
 4. Wątpię, żeby ta ustawa została wprowadzona (a jak już, to czy w ogóle będzie przestrzegana). Rząd trochę postraszy, ale znając życie i pamiętając afery pokroju AKTA, raczej nic z tego nie wyjdzie.
  16 lat to zdecydowanie za wysoki próg. Jak dla mnie powinno się dbać o aktualną ustawę dotyczącą 13-latków (chociaż to też trochę za dużo jak dla mnie i powinni obniżyć próg wiekowy do, np. 11 lat). Czasami, kiedy czytam komentarze pod niektórymi filmami na YT, czy postami na FB to dostaję tzw. raka (modne akurat wyrażenie). Widzę wypowiedzi typu "ej [wstaw nick byle jakiego YTbera] podasz mi swuj numer telefonu?", albo czytałem ostatnio, że dla jednej dziewczyny wyrażenie "Jeśli ci się nie podoba to nie musisz oglądać i możesz wyjść" było aktem agresji i atakiem na jej osobę. Oczywiście, są ogarnięte osoby poniżej 11 roku życia, ale jest to niewielki procent, który trudno znaleźć. Tak samo nietrudno o nieogarniętych 15-latków (moja koleżanka ostatnio się ze mną kłóciła, że darmowe doładowania to prawda...), ale co poradzić. Podsumowując, ja bym tam się tą ustawą zbytnio nie przejmował i zaczął działać w inny sposób na miejscu rządu.
  PS. Też idę na GW we wtorek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiek 13 lat nie jest przypadkowy, bo od tego momentu nabywa się więcej praw w świetle prawa cywilnego (uczyłam się o tym, ale nie chcę popieprzyć).
   Ja staram się nie wrzucać wszystkich do jednego worka. Jest sporo normalnych nastolatków, którzy świadomie i prawidłowo korzystają z internetu. Wolałabym jednak aby rodzice interesowali się tym w jaki sposób ich dziecko korzysta z sieci. Kontrolowali to do pewnego stopnia i co ważne ograniczali dostęp, żeby nie spędzać całych dni przed komputerem.
   Pozdro.

   Usuń
 5. Dobrze, że jestem już po 18-stce, właściwie to już kilka miesięcy temu skończyłam lat 19. Jednak założenie bloga było moim marzeniem od bodajże 2010, a więc trochę czasu jest. Myślę, że Rząd po prostu sądzi, że blogi, portale społecznościowe i gry internetowe są dla nas, młodych ludzi niebezpieczne - ale jeśli młody człowiek korzysta z nich w umiarze, to po co o to spinać tyłek? Przyznam, że nie rozumiem tego... niepokoju?
  Troski?
  Nie, trudno to nazwać troską Rządu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze mam niecałe dwa miesiące aby cieszyć się z możliwości nazywania siebie nastolatką.
   Naprawdę nie wiem co kieruje Unią, bo od dawna przestałam wierzyć w to, że wszystko co robią to dla naszego dobra i mam wrażenie, że coś się za tym kryje. Poza tym wątpię by wiele to zmieniło jeśli już.
   Jeżeli naprawdę zależałoby im na bezpieczeństwie młodych osób w sieci zrobiliby to inaczej niż wprowadzając kolejne zakazy albo po prostu idą na łatwiznę... ehhh polityków umysłem nie ogarniesz.
   Pozdro.

   Usuń