5 sierpnia 2016

Leksykon: Rasa Dalphan

Rasa Dalphan

Humanoidalna rasa obcych pochodząca z planety Tankara w Galaktykce Andromedy. Są najbardziej znani ze swojego koczowniczego trybu życia. Od początków ich cywilizacji, aż po czasy, w których podróże do innych galaktyk są kwestią kilku dni Ziemskich, rasa ta wysoko ceniła sobie wędrówkę.

Biologia i wygląd - Dalphanie wyewoluowali z gromady gadów, ale mimo to są rasą żyworodną. Ich skóra ma jasnoszarą barwę, a oczy zmieniają kolor w zależności od temperatury. Są rasą potrafiącą przystosować się do niemal każdego klimatu, co jest skutkiem rozwoju cywilizacji w różnorodnych warunkach. Średnia wzrostu wynosi 160 cm, a maksymalny wzrost wynosi 180 cm.
Tankara ma wyższą grawitację niż Ziemia, dalphanom udało się wykształcić w tych warunkach dużą siłę i masę ciała, jednak kształtem jest ono bardzo podobne do ludzkiego. Dorosła osoba tego gatunku potrafi ważyć nawet jedną Ziemską Tonę. Z tego powodu nawet na swojej rodzimej planecie poruszają się bardzo powoli.
Żyją średnio 65 ludzkich lat, jednak wiele zależy od środowiska, w jakim żyją. Na ojczystej planecie mogą dożyć nawet 90 ludzkich lat, jednak ich kultura sprawia, że tylko nieliczni są gotowi pozostać na Tankarze.
Rasa ta ma zaskakujące DNA pozwalające dalphankom łączyć się w pary zapewniające zdrowe potomstwo z koło 80% znanych ras galaktyki. Niestety do tych pechowych 20% zaliczają się ludzie, kobieta tej rasy może co prawda urodzić dziecko człowiekowi, a ludzka kobieta może dać dalphaninowi potomka, jednak po jakimś czasie rozwinie się w mózgu dziecka śmiertelna choroba, na którą w tej chwili nie ma stosownej terapii. Takie dziecko nie żyje dłużej niż 5 lat.

Ojczysta planeta - Tankara w wielu aspektach przypomina Ziemię sprzed czasów pierwszych osadników. Posiada kilka stref klimatycznych, w niektórych miejscach może występować sześć pór roku. Temperatury w zależności od miejsca to od 150 stopni Celsjusza do 100 stopni - jednak są to wartości maksymalne.
Na Tankarze nie ma wiele miast, zaledwie kilka portów kosmicznych, które pełnią funkcje stacji paliw oraz hoteli dla podróżnych. Na samej planecie nie mieszka też zbyt wielu dalphan. Można niekiedy odnieść wrażenie, że jest to niezamieszkany teren, od kiedy rodzima rasa tej planety stwierdziła, że woli przemierzać wszechświat.

Rząd - Dalphanie nie posiadają systemu rządów i nigdy nie posiadali. Funkcję przewodnika i głowy grupy pełni kobieta zwiana larysą. To ona w obrębie swojej społeczności podejmuje decyzje, rozwiązuje spory według własnego uznania. Często larysy ustanawiają prawa w formie pisanej, aby każdy z członków jej grupy wiedział, na co pozwala, a co i w jaki sposób karze. To, czego jedna zabrania, może być dozwolone u drugiej.

Kultura - Od dawien dawna dalphanie byli nomadami. Przemierzali najpierw wzdłuż i wszerz własną planetę w grupach-rodzinach, a teraz przemierzają wszechświat na sporych rozmiarów statkach kosmicznych, które mają wiele zadań do spełnienia. Muszą zapewnić dom dla 50-100 osób nierzadko pochodzących z wielu różnych ras. Często muszą też być samowystarczalne i zapewnieniać pożywienie mieszkańcom.
Rolę kapitana na statku pełni larysa, czyli matka i opiekunka. Decyduje o wszystkim, co się dzieje na pokładzie. Kolejnym po larysie jest larym, czyli pierwszy i najważniejszy partner Larysy. Jednak nie ma on żadnego wpływu na swoją partnerkę, aby tak pozostało jeszcze na Tankarze powstała zasada, że bez wyraźniej zgody larysy, larym nie może się w ogóle odezwać.
Wśród dalphan nie istnieje małżeństwo, przez co większość dzieci opiekunki ma wielu różnych ojców, czasem bezimiennych, a czasem mężczyźni ci, często różnych ras za zgodą larysy zostają wcieleni do jej rodziny. 
Do załogi dalphańskiego statku może należeć każdy mężczyzna, któremu pozwoli na to opiekunka, ale nie przyjmuje ona do swojego grona kobiet. Od dawien dawna panuje wśród dalphan przekonanie, że tylko kobiety potrafią być dobrymi przywódcami, a jeszcze na Tankarze dochodziło do wielu walk między nimi o tytuł liderki. Z tego powodu na statku larysy mogą mieszkać tylko jej córki do osiągnięcia wieku dojrzałego. Wtedy statek zatrzymuje się na cywilizowanej planecie, matka daje dziecku trochę pieniędzy i zostawia je, niektóre majętniejsze larysy mogą podarować córce własny niewielki statek.
Co dziwne wśród znanych cywilizacji dalphanie nie wykształcili systemu wierzeń. Nie mają boga ani bogów, świętych ksiąg, relikwii czy miejsc. Rasa ta nie przywiązuje do tego wagi. Najlepiej ich mentalność można by opisać jako "życie w zgodzie z własnym sumieniem" oraz "ulotność rzeczy".


Hejka Wszystkim!
Tak jak pisze w informacji, szykuje mi się wyjazd, ale nie pisze, że jest to wyjazd na cały miesiąc. Na tak długo nie mogłabym was zostawić, więc biorę laptopa ze sobą i posty będą się wciąż pojawiać. Nie pozbędziecie się mnie tak łatwo.
Problem w tym, że przez mniej więcej pierwszy tydzień, będzie ze mną moja siostra i jej małe bachorki, więc raczej za dużo czasu mieć nie będę, jak zwykle będzie próbowała mi je "sprzedać", żeby to ona mogła odpocząć. Walka będzie zawzięta.
Z tego powodu nie wiem, kiedy pojawi się kolejny post z opowiadaniem. Planowałam na niedzielę, ale zobaczymy, co mi z tego wyjdzie.

Z ogłoszeń parafialnych mam jeszcze jednego newsa. Odświeżam stare posty, głównie pod względem wyglądu oraz błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych. Dlatego niektóre posty mogą w tej chwili nie wyglądać zbyt dobrze, ale gdy skończę, będzie super.

Dajcie znać czy chcecie zobaczyć moją miejscówkę na wakacje? Może porobię trochę zdjęć?
Co sądzicie o najnowszym wpisie z leksykonu? Co sądzicie o rasie dalphan? Myślicie, że ludzie się z nimi dogadują? Chcielibyście poznać tę rasę jeszcze lepiej?
Dajcie znać jakie hasła chcielibyście, abym rozwinęła.
Piszcie w komentarzach. Jeśli blog się podoba, zaobserwuj, by być na bieżąco. A jeśli podobał ci się tylko ten post lub inny pojedynczy pokaż mi to, dając +1. Zapraszam także na funpage bloga oraz twittera :)

Pozdro.
~Noyn
Może spodoba Ci się również: 

2 komentarze:

 1. Rasa Dalphan trochę mi przypomina Amazonki. Tam też znaczną rolę pełniły kobiety.
  Wstawiaj te zdjęcia, zawsze to można popatrzeć jak inni wakacje spędzają.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem? Amazonki uważały mężczyzn za gorszych, Dalphanie raczej nie mają takiej mentalności, mają po prostu taką strukturę, że rządzą nimi kobiety, a ludy amazonek składały się wyłącznie z kobiet, narodzonych chłopców z tego co kojarzę zabijały.
   Porobię zdjęcia i powstawiam, jak tylko znajdę chwilkę spokoju :) W tej chwili ledwo co znajduję godzinkę.
   Pozdro.

   Usuń