10 listopada 2017

Ciekawostki na temat Słońca.

Wszyscy znamy i lubimy nasze Słonko, a mój instytut szczególnie je lubi, gdyż ponieważ Instytut Astronomiczny we Wrocławiu tworzy największy w Polsce ośrodek heliofizyczny (czyli ośrodek badań nad Słońcem).
No to dzisiaj sobie troszeczkę o nim poopowiadam.

1. Słonko jest prawie idealną kulą.
Tak jak większość z nas pewnie wie ze szkoły, że Ziemię tak naprawdę ciężko przyrównać do kuli i jest to bardzo naciągane uproszczenie, już bliżej jej do elipsy (takiego spłaszczonego koła) tak Słońce można śmiało przybliżyć do kuli.
- Zdjęcie po prawej jest udostępnionym obrazem Słońca za pomocą programu JHelioviewer i pochodzi z 10.11.2017 godzina 8:28, czyli około 5 godzin przed tym jak to piszę. 

2."Z punktu widzenia Drogi Mlecznej, wszyscy jesteśmy ze wsi"
Może nie tak do końca ze wsi, ale do centrum nie mamy tak blisko, choć to może dobrze, bo jak pomyślę o tej wielkiej super-masywnej czarnej dziurze w środku... ;) A tak dokładniej mamy tam około 26 000 lat świetlnych. Czyli gdybyśmy hipotetycznie znaleźli napęd, który porusza się z prędkością światła w próżni (przypominam 300 000 km/s) to dolecielibyśmy do środka Drogi Mlecznej w 26 000 lat.

3. Gdyby Słonko nagle zgasło to dowiedzielibyśmy się o tym dopiero ponad 8 minut później.
Co prawda jest to sytuacja niemożliwa, ale z powodu ograniczonej prędkości światła dochodzi do wielu podobnych paradoksów. Światło ze Słońca potrzebuje 8 minut na dotarcie do Ziemi.
W gwiazdozbiorze Oriona, tym od pasa Oriona, znajduje się gwiazda, która jest w swoim końcowym stadium życia i wkrótce wybuchnie jako supernowa, która będzie najbliższą nam supernową w historii. Nikt jednak nie wie kiedy to będzie, a możliwe, że już się to stało tylko jeszcze o tym nie wiemy, właśnie przez ten paradoks, gdyż gwiazda ta o nazwie Betelgeza, znajduje się około 600 lat świetlnych od Słońca. Więc mogła już wybuchnąć, tylko światło z niej jeszcze nie dotarło do Ziemi.

4. Słonko nie jest kulą ognia ;)
Kiedy organizuje się jakieś projekty dla dzieciaków i pyta się je czym jest Słońce to często one odpowiadają: "Kulą ognia". Małym dzieciom się jeszcze upiecze, ale jak do moich kolegów heliofizyków, powie tak licealista to ma on przerąbane. Jest to gwiazda, w masie stosunkowo niewielka, a światło jakie generuje pochodzi z przemian jądrowych w jej wnętrzu. W naszym Słońcu jest to głównie przemiana wodoru w hel.

5. Temperatura w jądrze Słonka to około 15 710 000 K (Kelwinów=Celsjusze +273, w tej skali zamiana mieści się w granicach błędu pomiarowego), natomiast na powierzchni fotosfery, czyli tej części, którą obserwujemy to tylko 5500 stopni Celsjusza. Taka rozbieżność!

6. Jesteśmy w stanie powiedzieć co się działo kilka setnych części sekundy (mam nadzieję, że się w zapisie nie pomyliłam) od wielkiego wybuchu oraz przewidzieć przyszłość Ziemi oraz całego wszechświata na... Oj w cholerkę daleko. Może nie jest to ciekawostka Słoneczna, ale właśnie natrafiłam na ciekawą tabelkę na wikipedii [LINK] i pomyślałam, że warto o niej wspomnieć. Np. można z niej wyczytać, że za 50 tysięcy lat wodospad Niagara przestanie istnieć (no to w samolot, bo trzeba zdążyć!), za 600 mln lat księżyc odsunie się od nas tak bardzo, że nie będzie można obserwować zaćmień (choć to prawdopodobnie będzie nasz najmniejszy problem, ale i tak cieszmy się kochać nasz Księżyc).

Co myślicie o takich astrociekawostach? Podoba wam się taki format czy nie bardzo? Są może jakieś astro tematy, o których chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej? Dajcie znać w komentarzach.
Jeśli blog się podoba, zaobserwuj, by być na bieżąco. A jeśli podobał ci się tylko ten post lub inny pojedynczy pokaż mi to, dając +1. Zapraszam także na funpage bloga oraz twittera :)


Pozdro.
~Noyn
Może spodoba Ci się również:
- Wizje przyszłości #1
- Chłopiec, który przeżył... w próżni?!

Źródła (obrazki):
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/The_Galaxy.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Orion_constelation_PP3_map_PL.jpg

3 komentarze:

  1. Mi się podoba ;) Na następny temat proponuję jednego z ulubieńców twórców SF: czarne dziury :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pozytywnie zaskoczona xD. Niewiele wiedziałam wówczas o Słońcu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wniosek jest jeden - budujemy pojazd z nadświetlną, pakujemy kiełbaski i lecimy robić pierwszego ogólnogalaktycznego grilla na Słonku.

    Ja wiem, czy Ziemi aż tak daleko jest do kuli... Niby w dokładnych pomiarach liczy się każdy centymetr, no ale i tak spłaszczenie Ziemi to dopiero na trzecim miejscu po przecinku się pokazuje. No, ale ja to matematyk jestem, mi wystarcza, że "rozwiązanie istnieje w liczbach rzeczywistych" i tyle :)
    Pozdrawiam cieplutko, daj znać, jak coś napiszesz nowego.

    OdpowiedzUsuń