6 kwietnia 2017

Co widać na obrazku?

      Pamiętacie, jak tydzień temu zadałam wam pewną zagadkę? Pytałam was jaki obiekt znajdzie się na tym obrazku:



      Nie było to proste, sama pewnie bym nie zgadła, ale zdziwiło mnie, że nikt nie próbował nawet zgadnąć. Zawsze jest jakaś szansa, że się uda. No i otwierając w osobnym oknie tą grafikę można zauważyć jak jest jest podpisana :)
      Na pierwszy rzut oka powiedziałabym, że to "zakrzywienie" na około tego ciała niebieskiego przypomina to, które znamy z czarnych dziur:


       Jednak nie do końca, bo widać znaczącą różnicę. A może udało mi się odkryć hipopotetyczną białą dziurę, czyli przeciwieństwo czarnej dziury? Czarna dziura pochłania wszystko na swojej drodze (taki odkurzacz), a biała według teorii ma być obszarem, z którego energia oraz materia "wypływa" (taka dmuchawka do liści).
       Niestety nie :( Obiekt, który możemy zobaczyć na pierwszym zdjęciu to... (proszę o werble :)
       GWIAZDA NEUTRONOWA!!!
       Jeśli pominąć naukowy bełkot, którego po części sama nie rozumiem, to można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że gwiazda neutronowa to jedno z końcowych stadiów ewolucji gwiazd, powstały po wybuchu supernowej. Dla przeciętnych ludzi inne informacje nie są zbyt ciekawe (np. typowa masa, rozmiary itp.), więc je pominę. Jak ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej, zawsze można się zwrócić o pomoc do cioci wikipedii i wujcia google.

       Planowałam na dzisiaj napisać recenzję, ale tak jak mówiłam wcześniej: czwartki to taki dzień dla mnie dość luźny, jednak nie zawsze i nie na tyle bym mogła spędzić 2h na oglądaniu filmu, a później kolejne 2-3h na pisaniu, także post z recenzją pojawi się w niedziele. Nikt niczego nie proponował (chyba że czegoś nie zauważyłam), więc sama wybiorę coś ciekawego.
        Na koniec chciałabym dać wam drugą szansę w zgadywance. Nagroda nie jest duża, budżet studencki kruchy, ale temu kto zgadnie chętnie dam obserwację i zareklamuję w następnym poście :)
PYTANIE:
JAK SIĘ NAZYWA DZIAŁ ASTRONOMII 
ZAJMUJĄCY SIĘ GŁÓWNIE BADANIAMI SŁOŃCA?


        To już trochę prostsza zagadka. Dla mnie banalna, bo największy w Polsce ośrodek zajmujący się badaniami Słońca to miejsce, gdzie właściwie studiuję. Ups... wyrwała mi się podpowiedź:)

Co myślicie o takich mini naukowo-astronomicznych postach? Podobają wam się? Czy może nie bardzo? Są może jakieś zagadnienia, które chcielibyście, abym poruszyła?
Piszcie w komentarzach. Jeśli blog się podoba, zaobserwuj, by być na bieżąco. A jeśli podobał ci się tylko ten post lub inny pojedynczy pokaż mi to, dając +1. Zapraszam także na funpage bloga oraz twittera :)

Pozdro.
~Noyn
Źródła (obrazki):Wycinki z programu Space Engine oraz JHelioviewer

Może spodoba Ci się również:
- Studiuję astronomię
- A co gdyby nie było uczuć? - Recenzja filmu "Equilibrium"
- Mitologia Okreniańska - Księga Początku i Końca

5 komentarzy:

  1. Hmm... czy to nie jest przypadkiem heliofizyka? Jeśli tak to dobrze pamiętam niektóre rzeczy z fizyki z pierwszej technikum :)
    Podziwiam Cię że studiujesz taki trudny kierunek. Ja nie dałabym rady.
    Pozdrawiam. Rób więcej takich postów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. BRAWO!!! Tak to heliofizyka. Przy następnym poście chętnie o tobie przypomnę moim czytelnikom. Będzie recenzja, więc spodziewam się, że sporo osób zajrzy :) Obserwacja też poleci, ale ją od zawsze miałaś, z tym, że średnio raz do roku zmieniasz adres bloga i mi się on usuwa.
      Czy ja wiem, czy to trudny kierunek? Na pewno są łatwiejsze, ale jak dla mnie nie jest najgorzej, choć nawet ludzie z fizyki nam współczują, bo mamy trochę więcej egzaminów niż oni. To też zależy od człowieka, co prawda nigdy jakoś specjalnie talentu do przedmiotów ścisłych nie miałam, ale jakoś sobie radzę.
      Pozdro.

      Usuń
  2. to drugie zdjęcie to mi się skojarzyło z płytą winylową

    OdpowiedzUsuń
  3. nie wiedziałam o tej gwiezdzie :)
    obserwuję :)
    http://karik-karik.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń